مجموعه پرسش‌ها و پاسخ‌ها در امور پیمانکاری

11

با توجه به پرسش های مکرر دستگاه های اجرایی، مهندسان مشاور و پیمانکاران در مورد ضوابط ابلاغی در امور قراردادهای پیمانکاری و با هدف جلوگیری از ارسال پرسش‌های تکراری و در دسترس بودن پاسخ‌های  داده شده از سوی دفتر نظام فنی اجرایی، مجموعه جدیدی از پرسش‌ها و پاسخ‌های مربوط به قراردادهای پیمانکاری به تفکیک موضوع از طرف این دفتر گردآوری و در پایگاه الکترونیکی معاونت نظارت راهبردی قرار داده شده‌است.

شایان ذکر است مجموعه جدید شامل مجموعه‌های قبلی به علاوه پرسش ها و پاسخ‌های جدید است.      بدیهی است پاسخ‌های یاد شده با توجه به پرسش های مطرح شده، مقطع زمانی و اسناد و مدارک منضم به پیمان، ارایه گردیده و ممکن است برای موارد دیگر قابل انطباق نباشد، بنابراین برای تطبیق پاسخ‌های مندرج در این مجموعه با پرسش‌های پیش‌رو، ضروری است دقت کافی مبذول گردد.

یادآور می‌شود ادامه پرسش و پاسخ‌ها در امور مختلف پس از تفکیک و جمع‌آوری بتدریج در پایگاه الکترونیکی یاد شده قرار خواهد گرفت.

تاریخ پاسخ :  ۲۷/۰۶/۱۳۸۹

یک – مقدمه

دو – code-.xls

سه – شرایط عمومی پیمان

چهار – تعدیل و مابه التفاوت

پنج – فهرست بها

شش – بخشنامه مترمربع زیربنا

هفت – بخشنامه اجرای کارهای ساختمانی به صورت سرجمع

هشت – بخشنامه نحوه ارایه پیشنهاد قیمت

نه – آیین نامه تضمین برای معاملات دولتی

 ده – آیین نامه  اجرایی ماده  ۸۱

یازده – مالیات بر ارزش افزوده

32 دیدگاه برای “پرسش و پاسخ های پیمانکاری

 1. hamid alavi گفته:

  سلام
  میخوام صورت وضعیت موقت آهن بنویسم . تاریخ قراردادم اوایل خرداد ۹۱ و پیشنهاد قیمتم اواخر اردیبهشت ۹۱ بوده و خرید آهن آلاتم برج ۴ تا ۷ سال ۹۱ بوده . طبق بخشنامه صفحه اول مابه التفاوت آهن ۹۱ میتوانم ۹۰درصد موقت بگیرم که نیاز به قیمت بورس آهن آلات برج ۲ تا ۷ سال ۹۱ دارم . از کجا باید پیدا کنم ؟

 2. بهرام رحمان پور گفته:

  با سلام همانطور که مستحضرید ضریب ارتفاع از کف معماری به بالا تعلق میگیرد بنده در یک پروژه ای هستم که کف معماری ما از کف زمین طبیعی ۵ متر پایین تر است به نظر بنده بدلیل این ارتفاع منفی یا رو پایین ضریب ارتفاع به خود کف حتی بتن مگر هم تعلق میگیرد چون که تقریبا مبنا برای کف معماری زمین طبیعی است وزمین طبیعی به بعد است که صعوبت اغاز میشود حلا چه رو به بالا یا رو به پایین. اگر نظرتون با نظر بنده یکی است با کدام منبع و مرجع میتونم این قضیه را اثبات کنم واگر نیست استدلالتان را بیان کنید تا بنده هم تمجیح شود با تشکر

  • m-r گفته:

   با سلام-در صورتی در قرار داد تنظیم شده ضریب ارتفاع به کلیه آیتمها اعمال شده باشد .ملاک پرداخت قرار می گیرد-به فرمول محاسبه ضریب ارتفاع رجوع شود

 3. امیدمومنی گفته:

  زمان شروع بهره برداری توسط کارفرما بعد از اتمام رفع نقص موارد پیوستی صورتجلسه تحویل موقت و شروع دوره تضمین میباشد یا قبل از اتمام رفع نقص وشروع دوره تضمین.

 4. saman گفته:

  باسلام و خسته نباشید. اگر در یک قرارداد چند فهرست بها باشد ( مثال : ابنیه-راه-مکانیک-برق) و سقف ریالی یک فهرست بها پر شده باشد ولی سقف ریالی فهرست بهای دیگر خیر(مثال: راه سقف ریالی پر شده ولی ابنیه هنوز سقف ریالی آن خالی است) در این حالت اگر می توان برخی آیتمها که کاملا مشابه هستند به جای فهرست راه از فهرست ابنیه استفاده شود.(مثال : آیتمهای آسفالت در هردو فهرست مشابه هستند ولی چون سقف ریالی فهرست راه پر شده است بقیه حجم و ریال مانده را از فهرست ابنیه استفاده کرد)؟ با سپاس. لطفا پاسخ را به ایمیل اریال نمایید.

 5. alijafarisamani گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید … در یکی از پروژه های عمرانی به منظور هدایت آب زیر فنداسیون ها و انجام زهکشی، تا تراز مشخصی قلوه ریزی شده است برای پرداخت بهای عملیات صورت گرفته با عنایت به اینکه عملیاتی نظیر تسطیح و رگلاژ روی سطح تمام شده قلوه ریزی با دست یا ماشین صورت می گیرد، آیا آیتم ۶۰۱۰۱ در فهرست بهای راه و باند قابل پرداخت است یا خیر؟ در صورت امکان راهنمایی بفرمایید … با تشکر

 6. مهدی گفته:

  سلام.
  اگر پیمانکار سوالی از مشاور یا کارفرما بپرسد (یا در موردی که ابهامی دارد کسب تکلیف نماید)، مشاور یا کارفرما چند روز وقت برای پاسخگویی دارد؟ و اگر د رمدت مقرر پاسخ ندهد آیا پیمانکار میتواند به برداشت خود اکتفا نموده و کار را طبق آن انجام دهد؟ این موضوع در کجا (شرایط عمومی، شرایط خصوصی، بخشنامه یا آیین نامه) آمده است؟

  ممنون از شما

 7. محمود گفته:

  سلام.
  در قراردادی که منظم به چند فهرست بها باشد در صورت استفاده از فصلی که در برآورد ریالی قرارداد ضریب فصل نداشته باشد، از چه ضریب فصلی استفاده میشود؟ آیا باید از ضریب پیمان استفاده کرد ؟

 8. مجيد انگاشته گفته:

  سلام بنده جهت شرکت در مناقصه ای ، از شرکت شخصی با اطلاع خودشان شرکت کردم و برنده شدم ، کل پیمان را شامل اجرا فنی مالی وغیره بدون حضور و کمک ایشان انجام دادم حالا سوالم اینجاست که بابت اسم شرکت ایشان چه سهمی یا سودی باید به ایشان بدهم ممنون

 9. سعید گفته:

  با سلام و احترام
  بنده پیمانکار هستم و از قوانین قرار داد هم تا حدودی بی اطلاع هستم
  در حال حاضر پروژه ای در دست داریم که متاسفانه صورت وضعیت های پرداختی بسیار عقب افتاده و به صورت کامل پرداخت نشده است و پروژه تقریبا به انتهای خود رسیده است با توجه به این کارفرما تهدید به تعطیلی کار میشود و ایشون بیان میکنند که در صورتی که این کار صورت پذیرد تاخیرات اعمال میشود .
  سوال بنده اینجاست در صورتی که صورت وضعیت ها پرداخت نشده ما اقدام به تعطیلی پروژه کنیم ایا ایشون میتوانند تاخیرات را اعمال کنند یا نه؟
  با تشکر از پاسخگوی شما

  • موسوی میانجی گفته:

   بعد از اتمام کار شما بایستی لایه تاخیرات به کارفرما بدید و کارفرما تاخیرات مجاز و غیر مجازتون را بررسی می کنه اگر بنا باشه که کارفرما پولی رو کسر بکنه باید اول لایحه تاخیرات رو بررسی کنه و تاخیرات غیر مجاز شما رو محاسبه کنه. تاخیرات ناشی از دیرکرد پرداخت کارفرما مطابق فرمول بخشنامه محاسبه میشه و از کل تاخیرات کسر میشه

 10. امید گفته:

  با سلام و احترام
  در محاسبه هزینه های مدت تعلیق بر اساس متوسط کارکرد فرضی ماهانه، آیا حاصل تقسیم مبلغ اولیه پیمان بر مدت زمان اولیه اجرای کار در زمان انعقاد پیمان و شروع کار ملاک است و یا حاصل تقسیم مبلغ تغییر یافته پیمان بر مدت زمان تغییر یافته پیمان با احتساب الحاقیه های آن ملاک است؟
  برای مثال، مبلغ اولیه پیمان ۱۰۰ ریال و مدت زمان آن ۱۰ روز بوده که متوسط کارکرد فرضی ماهانه ۱۰ ریال می گردد و پس از مدتی با ابلاغ کارهای جدید و با توافق پیمانکار الحاقیه ای تنظیم و مبلغ پیمان به ۲۰۰ ریال و مدت آن به ۱۶ روز افزایش یافته که متوسط کارکرد ماهانه ۱۲/۵ ریال می گردد.
  با تشکر

 11. امین گفته:

  با سلام
  آیا در پروژه های پیمانکاری که کارفرما ناظر مقیم معرفی کرده و این ناظر مقیم مرتکب تخلف شده آیا قانونی هست که با اتکا بر آن بشه درخواست تغییر ناظر مقیم را داد؟

 12. مجتبی گفته:

  با سلام
  خسارت ریالی ناشی از تاخیر در پرداخت صورت وضعیت های تایید شده از سوی کارفرما چه گونه محاسبه می شود؟
  در شرایط عمومی پیمان تنها نحوه محاسبه خسارت ریالی ناشی از تاخیر غیر مجاز پیمانکار بیان شده و از خسارت کارفرما به پیمانکار ناشی از عدم پرداخت مطالبات مطلبی بیان نشده است.

 13. امیر راد گفته:

  سلام
  در بررسی صورت وضعیت قطعی ما کارشناس بررسی کننده به دلیل نداشتن شیت دانه بندی به جای بیس اجرا شده ایتم تونان را به ما داده که اختلاف قیمت زیادی دارد.
  حالا سوال من اینه که ایا مسئولیت نگرفتن نمونه ازمایشگاهی برای دانه بندی با ناظر کارفرماست یا پیمانکار؟و ایا کارشناس بررسی کننده می تواند به دلیل نداشتن شیت هر ایتمی که دوست داشت بدهد؟
  ممنون میشم سریعتر پاسخ بدهید

  • امید شیخا گفته:

   سلام
   اصولاً کسی که صورت وضعیت قطعی را تهیه کرده است میبایست مستندات لازم را هم ارائه دهد.آیا در صورت وضعیتهای موقت این مورد برخورد نشده بود که به موقع نسبت به ارائه شیت آزمایشگاهی اقدام شود.

 14. سعید ذوالفقاری جو گفته:

  سلام
  در فهرست بهای راه و باند سال ۹۴
  فصل پنجم بند ۳
  نحوه ی دفاع از فاصله دهنده ی پلاستیکی (SPACER) جهت آیتم جدید چگونه است؟

 15. سپهدار گفته:

  سلام در مورد برچیدن کارگاه با توجه به مبلغ پرداختی بابت تجهیز آیا کارفرما میتواند بعضی از تجهیزات پیمانکار را اجازه خروج ندهد؟

  • مهدی همتی گفته:

   اگر در شرایط خصوصی قید شده باشه که بعد از اتمام کار نزد کارفرما میماند بله میتواند
   یا اگر احساس شود وضعیت قطعی منفی باشد و تضامین جوابگوی وضعیت منفی نباشد نگه میدارد

 16. مهدی همتی گفته:

  سلام
  درخصوص بند د ماده ۳۲ شرایط عمومی پیمان
  ایا ممکن پیمانکار نواقص پروژه رو خودش انجام بده ولی جنس رو اداره به یه فروشگاه لوازم برقی تعهد داده که اگه شرکت پول رو نداد ما طلب شرکت پرداخت میکنیم و جون پیمانکار نتوانسته پرداخت کنه از سپرده شرکت برداشت کردن پرداخت کردن آیا این کار قانونیه در صورتی که خود شرکت انجام داده نواقص رو و فقط جنس رو از آن فروشگاه دریافت کرده بودیم لطفا راهنمایی کنید

 17. محمد رضا امانی گفته:

  پیمانکار چند تا وضعیت کارکرد در ذیحسابی اداره کارفرما دارد و کارفرما پولی بابت هیچکدوم از وضعیت ها نداشته که پرداخت کند و ۹۰ درصد کار را انجام داده و حالا اعلام کرده به دلیل بدهکاری زیاد به کارگران و بازار ( بابت خرید مصالح پروژه) و حالا کارگاه را تعطیل کرده است تکلیف مشاور و کارفرما در قبال پیمانکار چیست؟

 18. عزت اله جلالی گفته:

  با عرض سلام و احترام
  در پروژه ای :
  ۱- متمم قرارداد در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۵ ابلاغ گردیده است .
  ۲- فهرست بهای منضم به پیمان فهرست آبیاری و زهکشی سال ۱۳۹۸ می باشد .
  ۳- شاخص مبنا سه ماهه دوم ۱۳۹۸ می باشد .
  ۴- صورت وضعیت موقت شماره ۱ در بازه زمانی ۱۴۰۰/۰۴/۰۶ الی ۱۴۰۰/۰۴/۱۹ ارسال و تأیید گردیده است .
  ۵- صورت وضعیت موقت تعدیل شماره ۱ با شاخص های ۱۳۹۹ ارسال و تأیید گردیده است .
  ۶- کارکرد واقعی در سال ۱۳۹۹ بوده است .
  آیا شاخص های سه ماهه دوم ۱۴۰۰ برای محاسبه تعدیل جدید قابل قبول می باشد یا خیر ؟
  با تشکر

 19. مهدی عزیزی گفته:

  باسلام
  با توجه به اینکه فهرستبهای نفت و گاز را در برنامه نداریدآیا می توان فصل جدید برای فهرستبها نفت و گاز اضافه کرده و خروجی ها را بگیریم؟یا راهکار دیگری پیشنهاد می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights