صورت وضعیت و متره برآورد

صورت وضعیت چیست؟

صورت وضعیت چیست؟

جواب این سوال که صورت وضعیت چیست؟ می توان گفت صورت وضعیت و متره برآورد یکی از بخشهای ضروری در مدیریت، طرح و اجرای پروژه های عمرانی می باشد. محاسبه احجام و مقادیر فعالیت ها نه تنها در هنگام برآورد اولیه پروژه ، بلکه در زمان اجرای کار نیز جهت برآورد مبلغ کارهای انجام شده بصورت دوره ای ، به منظور تامین مالی پیمانکار جهت اجرای پروژه در طول مدت قرارداد یک ضرورت لاینفک بشمار می آید.

عموماً پروژه ها بر اساس مقادیر و احجام پروژه در قالب فهرست بها برآورد و یا پرداخت می شوند. فعالیتهای پروژه بصورت آیتم های فهرست بهایی تعریف می شوند. و مبلغ پروژه بر اساس فهرست بها برآورد میشود.

برآورد اولیه چیست؟

در هنگام تعریف پروژه احجام و مقادیر فعالیتها زیر مجموعه پروژه از روی نقشه ها و اسناد پیمان در قالب فهرست بها محاسبه شده و مبلغ پروژه برآورد میشود. از آنجاییکه این بخش قبل از اجرای طرح انجام میشود برآورد اولیه پروژه نامیده میشود.

برآورد اولیه شامل جداول مالی ، فصول و خلاصه مالی کل می باشد.

صورت وضعیت موقت

در کشور ما اکثریت پروژه های عمرانی از طریق مناقصه به پیمانکاران واگذار میشود. پیمانکاران جهت تامین اعتبار مورد نیاز پروژه در طول مدت قرارداد بصورت دوره ای (ماهیانه) نسبت به محاسبه و برآورد احجام فعالیتهای انجام شده پروژه اقدام می نمایند. این بخش که بصورت ماهیانه انجام میشود صورت وضعیت موقت نامیده میشود.

صورت وضعیت قطعی

در پایان پروژه مقادیر کل کار های انجام شده محاسبه شده و با عنوان صورت وضعیت قطعی تهیه و ارائه می شود.

صورت وضعیت طی جداول استانداردی که به ترتیب ریزمتره ، خلاصه متره، برگه مالی ، فصول و خلاصه مالی نامیده میشوند تهیه می شود.

تهیه صورت وضعیت و برآورد اولیه نیازمند صرف زمان و دقت بالایی است. کوچکترین خطای ممکن موجب اشتباده در برآورد مبلغ صورت وضعیت یا برآورد خواهد شد. جهت به حداقل رساندن امکام بروز خطا و سهولت در انجام این کار استفاده از نرم افزار ها کمک بسزای به ما می کند.

دفتر فنی پروژه های عمرانی با چندین سال سابقه فعالیت حرفه ای در مدیریت دفتر فنی پروژه های عمرانی اقدام به طراحی و پیاده سازی نرم افزارهای گروه دانا در محیط اکسل نموده است.

نرم افزار صورت وضعیت دانا

یکی از نرم افزار های طراحی شده در این زمینه نرم افزار صورت وضعیت و برآورد اولیه دانا می باشد.

در تهیه این نرم افزار تمامی مراحل و مکانیزم صورت وضعیت نویسی بصورت کاملا تخصصی و با رعایت کلیه موارد مورد نیاز برای تهیه صورت وضعیت کامل و برآورد اولیه بی نقص مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته، سپس پیاده سازی شده است با خیال راحت می توانید از این محصولات استفاده کنید.

هر آنچه که برای تهیه یک صورت وضعیت کامل و جامع لازم است اعم از ریزمتره ، خلاصه متره ، برگه مالی ، خلاصه مالی و خلاصه مبالغ دفترچه های فهرست بها و انجام کلیه محاسبات و تهیه گزارشات مربوط حمل مصالح را با چند کلیک برای شما گزارش گیری  کرده و آماده چاپ می کند.

صورت وضعیت دانا در دو ویرایش 3.0.1 (برای فهرست بهای تا سال 97) و ویرایش 5.0.1 (برای فهرست بهای 97 و به بعد) تهیه و تنظیم شده است که جزئیات هریک را می توانید از طریق لینک های زیر مشاهده کنید.

3 thoughts on “صورت وضعیت

  1. Mehrzad Amini میگوید:

    با سلام و عرض خسته نباشید
    این نرم افزار در خصوص پروژه های خطوط انتقال گاز شهری هم کاربرد دارد؟

  2. مهران زاهدی میگوید:

    سلام و احترام قفل این برنامه به صورت سخت افزاری ارائه می‌شود یا نرم افزاری؟
    بر روی چه تعداد سیستم قابلیت نصب و فعالسازی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *