.ویرایش پنجم نرم افزار صورت وضعیت و برآورد اولیه دانا

دو کاربره (پیمانکار و نظارت) با قابلیت نوشتن و اصلاح صورت وضعیت

صورت وضعیت

صورت وضعیت و برآورد اولیه

صورت وضعیت و برآورد اولیه ، یکی از پیش نیازهای مهم در طرح و اجرای  پروژه های عمرانی بشمار می آید، لذا تهیه یک برآورد یا صورت وضعیت کامل ، دقت بالا و تخصص ویژه ای می طلبد. بنابراین استفاده از یک نرم افزارکارآمد کمک شایانی به ما در این امر خواهد کرد.

برنامه صورت وضعیت نویسی دانا با بهره گیری از فرمول نویسی تحت اکسل و کد نویسی در محیط ویژوال بیسیک اکسل برای تهیه برآورد اولیه پروژه های عمرانی و یا تنظیم صورت وضعیت های کارکرد موقت و قطعی پیمانکاری  بر مبنای فهارس حوزه نظام فنی و اجرایی کشور طراحی و پیاده سازی شده است.

اولین نسخه نرم افزار صورت وضعیت دانا در سال ۱۳۸۷ عرضه شده و همواره در حال ارتقاء و بروز رسانی بوده است. اکنون که ویرایش پنجم  آن عرضه شده است. امکانات و قابلیتهای  که در آن ایجاد شده ، که شما را به بهترین نحو در تهیه صورت وضعیت یاری خواهد کرد.

سابقاً در نسخه های قبلی نرم افزار صورت وضعیت و برآورد اولیه دانا فقط امکان نوشتن صورت وضعیت وجود داشت. حفظ این نکته که خط مشی ما همواره ارتقای سطح کیفی محصولات و خدمات مان بوده است ،و وجود این نکته که اصلاح صورت وضعیت نیز بخشی از پروسه تکمیلی صورت وضعیت بشمار می آید. ما را بر آن داشت که امکان اصلاح صورت وضعیت را نیز در نرم افزار ایجاد کنیم. که در نتیجه آن علاوه بر محیط کاربری پیمانکار محیط کاربری نظارت نیز بصورت مجزا در نرم افزار ایجاد شد.

درج مقادیر اصلاحی (تائید شده)

معمولاً صورت وضعیتهای کارکرد موقت بصورت ماهیانه توسط پیمانکاران تهیه شده و توسط دستگاه نظارت ،مهندسین مشاور و دیگر مراجع مربوط مانند مدیرطرح و کارفرما بررسی و اصلاح میشود. توجه به اینکه اغلب،  مقادیر درج شده توسط پیمانکاران به عنوان ادعای پیمانکاری تلقی میشود. انعکاس مقادیر چه از لحاظ ادعا و چه از لحاظ اصلاح در صورت وضعیت ها ضرورت پیدا می کند. بنابراین در نسخه حاضر (ویرایش پنجم صورت وضعیت و برآورد اولیه دانا) این امکان ایجاد شد که مقادیری که در محیط کاربری پیمانکار نوشته می شوند در محیط کاربری نظارت اصلاح شده و تمامی ارقام در گزارش ها منعکس شود.

با طراحی و قابلیت های که در این نرم افزار ایجاد شد تلاش نمودیم تمامی پارامترهای مورد نیاز برای تهیه یک برآورد یا صورت وضعیت کامل را مدنظر قرار دهیم. تا یک نرم افزار کامل ، بدون نقص و عامه پسند را در این زمینه ارائه دهیم. با مطالعه قابلیتهای این نرم افزار که در ادامه ذکر شده است به این موضوع پی خواهید برد.

معرفی محصولات دانا

قابلیتهای برنامه

۱- ورود کلیه اطلاعات قرارداد و ضرایب پروژه در فروم ویژه ،طراحی شده در محیط ویژوال بیسیک اکسل.

۲- برگه متره با قابلیت فرا خوانی خودکار ردیفها از فهرست بها و امکان مشخص کردن محل انجام عملیات و درج توضیحات برای هر ردیف در دو محیط کاربری ( پیمانکار و نظارت ) و همچنین کپی مقادیر مابین محیط های کاربری.

دارای فرم فهرست بها

۳- امکان مشاهده کل فهرست بها در فرم ویژه موجود در برگه متره با قابلیت انتخاب فصول و امکان انتقال ردیف از فرم فهرست بها به برگه متره با یک کلیک.

۴- امکان حذف و یا اضافه کردن ردیف ما بین ردیفهای وارد شده هنگام تعریف مقادیرکار در برگه متره.

۵- فرم ویژه جهت ویرایش و اضافه کردن ردیفهای فهرست بها در قالب چهار نوع ردیف ( ستاره دار، کارجدید ، پایکار و فاکتوری ).

۶- امکان افزودن فصل های جدید و اختصاص ردیف به این فصل ها

ضرایب

۷- امکان تعیین ضرایب فصلی برای هر فصل به تفکیک در چهار گروه:

الف) فصول منضم به پیمان (ردیفهای عادی و ستاره دار)

ب) فصول مربوط به کار جدید

ج) ضریب مربوط پایکار

د) ضریب مربوط به اقلام فاکتوری

۸- امکان تعریف ۸ نوع ضریب کلی (ضریب بالاسری – ضریب منطقه ای – ضریب طبقات – ضریب تونل – ضریب سختی و . . . ) به تفکیک نوع ردیفها.

حمل مصالح

۹- انجام کلیه محاسبات حمل مصالح و تهیه گزارش و همچنین انتقال و اعمال ردیفها حمل در ریزمتره بصورت خودکار و تهیه خروجی PDF از گزارش حمل (فقط کافیست نوع مصالح را انتخاب کرده وفاصله حمل را وارد کنید).

۱۰- امکان افزودن و تعریف مصالح جدید برای حمل.

۱۱- به دلیل اینکه این نرم افزار بصورت مجزا برای هر رشته فهرست بها تنظیم شده است قادر است با انتخاب هر فایل نرم افزاری از رشته ها مبلغ آن را بصورت خودکار در برگه خلاصه مالی نقل کند.

۱۲- تنظیم کلیه گزارش های مورد نیاز برای صورت وضعیت و یا برآورداعم از ریز متره ، خلاصه متره ، برگه مالی و برگه خلاصه مالی فهرست بها با مشخصات زیر و همچنین تهیه خروجی PDF از کل گزارشات.

گزارش بخش های صورت وضعیت

ریزمتره : برای ردیفهای مشابه زیر هم یک شرح ردیف درج شده و در مقابل هر کدام موقعیت و توضیحات لازم را نشان می دهد.

خلاصه متره : ردیفها به ترتیب فصل و شماره آیتم درج شده و مقادیر کل از ریزمتره نقل شده و موقعیت آنها در ریزمتره مشخص میشود.

خلاصه مالی: مقادیر جمع نهایی ردیفها از برگه خلاصه متره نقل شده و درقیمت ردیف ضرب میشوند. و جمع هر فصل بصورت تقکیک شده در قالب ردیفهای پایه ، ردیفهای ستاره دار، ردیفهای کار جدید، ردیفهای پایکار و یا اقلام فاکتوری تنظیم شده و در ضرایب مربوطه ضرب میشوند.

برگه خلاصه مبالغ فصول: مبلغ هر فصل بصورت تفکیک شده (پایه-ستاره دار-کارجدید- فاکتوری) درج می شوند.

جمع مالی فهرست بها : مبلغ هر فهرست بهای منضم به صورت وضعیت یا برآورد بصورت تفکیک شده (پایه-ستاره دار-کارجدید- فاکتوری) درج میشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *