قیمت کارجدید

 

پس از شروع عملیات اجرایی، پیمانکار با وضعیتی در اجراء روبرو می شود که شرح آن عملیات بصورت آیتم فهرست ( پایه ) و بصورت ستاره دار ( غیر پایه ) در فهرست بهای منضم به پیمان دیده نشده است. پیمانکار بر اساس ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان بایستی آنالیز هزینه اجراء آن عملیات را به مشاور و کارفرما کتبا اعلام نماید و پس از توافق از نظر قیمت آن عملیات را انجام می دهد که به نام قیمت کار جدید معروف است.

به عبارت دیگر می شود بدین گونه تعریف کرد که :

در طول اجرای پروژه پیمانکار عملیاتی جهت اجراء برایش ابلاغ می شود.(از طرف مشاور یا کارفرما) که در فهرست بهای منظم به پیمان  نه بصورت ردیف و نه بصورت ستاره دار در قیمت واحد پیش بینی نشده است. مانند مواد افزودنی بتن یا سازه space frame  یا پوشش سقف ZIP و … . در اینصورت ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان در مورد قیمت جدید جاری است.

 تذکر: تهیه آنالیز قیمت جدید باید توسط امضاء کنندگان قرارداد تهیه شود وگرنه با امضاء سرپرست کارگاه از نظر حقوقی ایراد دارد.

تذکر: در یک پروژه حداکثر سقف ریالی اقلام قیمت کار جدید ۱۰ درصد مبلغ پیمان است.

15 دیدگاه برای “قیمت کار جدید

 1. احمد گفته:

  سلام
  خیلی خوبه
  برای بدست آوردن مقدار نیروی انسانی در آنالیز کردن آیتم ستاره دار ویا برآورد بصورت باز باشد
  و ضریب آنها چگونه بدست می آید مثل ماشین آلات- حمل – مصالح -مقدار وضریب آنها بر چه اساسی بدست می اید
  با آرزوی موفقیت وتشکر از شما

 2. علي گفته:

  باسلام
  فرض کنیم در حین اجرای کار آیتمی را به پیمانکار ابلاغ کنیم که در فهرست منضم به پیمان به آن اشاره نشده است لیکن این ردیف با قیمت واحد در فهرست بهاء پایه حاکم بر قرارداد موجود می باشد آیا این آیتم قیمت جدید می باشد؟

  • مهدی گفته:

   دوست عزیز در ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان به صراحت ذکر شده که قیمت جدید باید قیمت کامل اجرای آن کار مشخص در محل اجرای عملیات باشد یعنی تمام هزینه ها و صعوبت ها و کاهش راندمان ها و … در قیمت دیده شود ، بنابراین تنها هزینه هایی که باقی می ماند هزینه بالاسری (سود پیمانکار نیز درآن گنجانده شده) و هزینه تجهیز است
   در همین بند شرایط عمومی اعلام می دارد که به قیمت جدید فقط ضریب بالاسری تعلق می گیرد و در مقدمه فصل تجهیز فهارس بها تنها عامل تغییر دهنده تجهیز کارگاه ، قیمت جدید معرفی شده است . بطور خلاصه کل هزینه های مستقیم اجرای کامل کار با اعمال ضریب بالاسری و هزینه تجهیز به پیمانکار قابل پرداخت است.

 3. hamid alavi گفته:

  سلام
  میخوام صورت وضعیت موقت آهن بنویسم . تاریخ قراردادم اوایل خرداد ۹۱ و پیشنهاد قیمتم اواخر اردیبهشت ۹۱ بوده و خرید آهن آلاتم برج ۴ تا ۷ سال ۹۱ بوده . طبق بخشنامه صفحه اول مابه التفاوت آهن ۹۱ میتوانم ۹۰درصد موقت بگیرم که نیاز به قیمت بورس آهن آلات برج ۲ تا ۷ سال ۹۱ دارم . از کجا باید پیدا کنم ؟

 4. جعفری گفته:

  سلام.. لطفا نقشه معماری ساختمان ۳طبقه که همکف کلا مغازه تجاری رو ب خیابان و طبقه اول و دوم بصورت ۴ واحد در هر طبقه باشد.در ضمن پارکینگ بصورت رو باز از پشت اجرا بشه..زمین در ابعاد ۵۳۰مترمربع۱۹*۲۸ میباشد ک بصورت ۲نبش ک عرض ۲۸متری بر خیابان اصلی و طول ۱۹ متری وصل ب کوچه ۸متری میباشد…اگه دارید بذارید یا ب ایمیل ارسال کنید..با تشکر

 5. حسن گفته:

  سلام
  آیا در تعیین قیمتهای ردیفهای ستاره دار(هنگام تهیه برآورد) و آیتمهای قیمت جدید (ابلاغ حین اجرای کار) اعمال تعدیل معکوس الزامی است. تشکر

 6. محمد حیدری گفته:

  با سلام
  با دستگاه نظارت که صحبت می کنم برای آنالیز قیمت جدیدی که براشون ارسال می کنم از بهای واحد نت استفاده می کنند
  چطور توجیهشون کنم که برای بهای واحد باید از بهای واحد اداره آمار استفاده بشه نه بهای واحد نت که اعدادی بدون مرجع و از فایل تکسا گرفته شده است.

 7. محمود شیردل گفته:

  سلام
  آیا بجز ضریب بالاسری،ضریب فصل هم به قیمت جدید هایی که نه تو فهرست منضم به پیمان هست ونه تو فهرست بها تعلق می‌گیرد ؟
  ممنون میشم جوابمو بدید.

 8. زهرا لاجوردی گفته:

  با سلام
  آیا به اقلام غیر پایه در متره براوردی که با فهرست بهای ابنیه ۹۶ انجام شده ضریب منطقه تعلق می گیرد یا نه؟ یا فقط به اقلام پایه ی فهرستی این ضریب تعلق می گیرد؟ و آیا بخش نامه ای برای اون هست یا نه؟ ممنون از کمکتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Verified by MonsterInsights