قیمت کارجدید

 

پس از شروع عملیات اجرایی، پیمانکار با وضعیتی در اجراء روبرو می شود که شرح آن عملیات بصورت آیتم فهرست ( پایه ) و بصورت ستاره دار ( غیر پایه ) در فهرست بهای منضم به پیمان دیده نشده است. پیمانکار بر اساس ماده 29 شرایط عمومی پیمان بایستی آنالیز هزینه اجراء آن عملیات را به مشاور و کارفرما کتبا اعلام نماید و پس از توافق از نظر قیمت آن عملیات را انجام می دهد که به نام قیمت کار جدید معروف است.

به عبارت دیگر می شود بدین گونه تعریف کرد که :

در طول اجرای پروژه پیمانکار عملیاتی جهت اجراء برایش ابلاغ می شود.(از طرف مشاور یا کارفرما) که در فهرست بهای منظم به پیمان  نه بصورت ردیف و نه بصورت ستاره دار در قیمت واحد پیش بینی نشده است. مانند مواد افزودنی بتن یا سازه space frame  یا پوشش سقف ZIP و … . در اینصورت ماده 29 شرایط عمومی پیمان در مورد قیمت جدید جاری است.

 تذکر: تهیه آنالیز قیمت جدید باید توسط امضاء کنندگان قرارداد تهیه شود وگرنه با امضاء سرپرست کارگاه از نظر حقوقی ایراد دارد.

تذکر: در یک پروژه حداکثر سقف ریالی اقلام قیمت کار جدید 10 درصد مبلغ پیمان است.

15 thoughts on “قیمت کار جدید

 1. احمد میگوید:

  سلام
  خیلی خوبه
  برای بدست آوردن مقدار نیروی انسانی در آنالیز کردن آیتم ستاره دار ویا برآورد بصورت باز باشد
  و ضریب آنها چگونه بدست می آید مثل ماشین آلات- حمل – مصالح -مقدار وضریب آنها بر چه اساسی بدست می اید
  با آرزوی موفقیت وتشکر از شما

 2. علي میگوید:

  باسلام
  فرض كنيم در حين اجراي كار آيتمي را به پيمانكار ابلاغ كنيم كه در فهرست منضم به پيمان به آن اشاره نشده است ليكن اين رديف با قيمت واحد در فهرست بهاء پايه حاكم بر قرارداد موجود مي باشد آيا اين آيتم قيمت جديد مي باشد؟

  • مهدی میگوید:

   دوست عزیز- پیوست مربوط به قیمت های جدید در انتهای فهارس بهاء پاسخ شما را می دهد

 3. سجاد نصیبی میگوید:

  خواهشا اگر کسی مستنداتی دارد که به قیمت جدید ضریبی تعلق میگیرد مرا راهنمایی کند.
  تشکر

  • مهدی میگوید:

   دوست عزیز در ماده 29 شرایط عمومی پیمان به صراحت ذکر شده که قیمت جدید باید قیمت کامل اجرای آن کار مشخص در محل اجرای عملیات باشد یعنی تمام هزینه ها و صعوبت ها و کاهش راندمان ها و … در قیمت دیده شود ، بنابراین تنها هزینه هایی که باقی می ماند هزینه بالاسری (سود پیمانکار نیز درآن گنجانده شده) و هزینه تجهیز است
   در همین بند شرایط عمومی اعلام می دارد که به قیمت جدید فقط ضریب بالاسری تعلق می گیرد و در مقدمه فصل تجهیز فهارس بها تنها عامل تغییر دهنده تجهیز کارگاه ، قیمت جدید معرفی شده است . بطور خلاصه کل هزینه های مستقیم اجرای کامل کار با اعمال ضریب بالاسری و هزینه تجهیز به پیمانکار قابل پرداخت است.

 4. hamid alavi میگوید:

  سلام
  میخوام صورت وضعیت موقت آهن بنویسم . تاریخ قراردادم اوایل خرداد ۹۱ و پیشنهاد قیمتم اواخر اردیبهشت ۹۱ بوده و خرید آهن آلاتم برج ۴ تا ۷ سال ۹۱ بوده . طبق بخشنامه صفحه اول مابه التفاوت آهن ۹۱ میتوانم ۹۰درصد موقت بگیرم که نیاز به قیمت بورس آهن آلات برج ۲ تا ۷ سال ۹۱ دارم . از کجا باید پیدا کنم ؟

 5. جعفری میگوید:

  سلام.. لطفا نقشه معماری ساختمان 3طبقه که همکف کلا مغازه تجاری رو ب خیابان و طبقه اول و دوم بصورت 4 واحد در هر طبقه باشد.در ضمن پارکینگ بصورت رو باز از پشت اجرا بشه..زمین در ابعاد 530مترمربع19*28 میباشد ک بصورت 2نبش ک عرض 28متری بر خیابان اصلی و طول 19 متری وصل ب کوچه 8متری میباشد…اگه دارید بذارید یا ب ایمیل ارسال کنید..با تشکر

 6. حسن میگوید:

  سلام
  آیا در تعیین قیمتهای ردیفهای ستاره دار(هنگام تهیه برآورد) و آیتمهای قیمت جدید (ابلاغ حین اجرای کار) اعمال تعدیل معکوس الزامی است. تشکر

 7. محمد حیدری میگوید:

  با سلام
  با دستگاه نظارت که صحبت می کنم برای آنالیز قیمت جدیدی که براشون ارسال می کنم از بهای واحد نت استفاده می کنند
  چطور توجیهشون کنم که برای بهای واحد باید از بهای واحد اداره آمار استفاده بشه نه بهای واحد نت که اعدادی بدون مرجع و از فایل تکسا گرفته شده است.

  • امید شیخا میگوید:

   با سلام
   برای کار های جدید که ردیف در فهرست بها موجود نباشد آنالیز بر اساس هزینه تمام شده باید تنظیم شود این مورد در شرایط عمومی پیمان اشاره شده است.

 8. محمود شیردل میگوید:

  سلام
  آیا بجز ضریب بالاسری،ضریب فصل هم به قیمت جدید هایی که نه تو فهرست منضم به پیمان هست ونه تو فهرست بها تعلق می‌گیرد ؟
  ممنون میشم جوابمو بدید.

  • امید شیخا میگوید:

   با سلام
   کار های جدیدی که نه در فهرست مقادیر باشد و نه در فهرست بها به روش هزینه های تمام شده در محل آنالیز ارائه شده و فقط ضریب بالاسری تعلق میگیرد.

 9. زهرا لاجوردی میگوید:

  با سلام
  آیا به اقلام غیر پایه در متره براوردی که با فهرست بهای ابنیه 96 انجام شده ضریب منطقه تعلق می گیرد یا نه؟ یا فقط به اقلام پایه ی فهرستی این ضریب تعلق می گیرد؟ و آیا بخش نامه ای برای اون هست یا نه؟ ممنون از کمکتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *