خانه » صورت وضعیت » قیمت کار جدید

قیمت کار جدید

قیمت کارجدید

پس از شروع عملیات اجرایی، پیمانکار با وضعیتی در اجراء روبرو می شود که شرح آن عملیات بصورت آیتم فهرست ( پایه ) و بصورت ستاره دار ( غیر پایه ) در فهرست بهای منضم به پیمان دیده نشده است. پیمانکار بر اساس ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان بایستی آنالیز هزینه اجراء آن عملیات را به مشاور و کارفرما کتبا اعلام نماید و پس از توافق از نظر قیمت آن عملیات را انجام می دهد که به نام قیمت جدید معروف است.

به عبارت دیگر می شود بدین گونه تعریف کرد که :

در طول اجرای پروژه پیمانکار عملیاتی جهت اجراء برایش ابلاغ می شود.(از طرف مشاور یا کارفرما) که در فهرست بهای منظم به پیمان  نه بصورت ردیف و نه بصورت ستاره دار در قیمت واحد پیش بینی نشده است. مانند مواد افزودنی بتن یا سازه space frame  یا پوشش سقف ZIP و … . در اینصورت ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان در مورد قیمت جدید جاری است.

 تذکر: تهیه آنالیز قیمت جدید باید توسط امضاء کنندگان قرارداد تهیه شود وگرنه با امضاء سرپرست کارگاه از نظر حقوقی ایراد دارد.

تذکر: در یک پروژه حداکثر سقف ریالی اقلام قیمت جدید ۱۰ درصد مبلغ پیمان است.

۹ ديدگاه

 1. سلام
  خیلی خوبه
  برای بدست آوردن مقدار نیروی انسانی در آنالیز کردن آیتم ستاره دار ویا برآورد بصورت باز باشد
  و ضریب آنها چگونه بدست می آید مثل ماشین آلات- حمل – مصالح -مقدار وضریب آنها بر چه اساسی بدست می اید
  با آرزوی موفقیت وتشکر از شما

 2. باسلام
  فرض کنیم در حین اجرای کار آیتمی را به پیمانکار ابلاغ کنیم که در فهرست منضم به پیمان به آن اشاره نشده است لیکن این ردیف با قیمت واحد در فهرست بهاء پایه حاکم بر قرارداد موجود می باشد آیا این آیتم قیمت جدید می باشد؟

 3. خواهشا اگر کسی مستنداتی دارد که به قیمت جدید ضریبی تعلق میگیرد مرا راهنمایی کند.
  تشکر

  • دوست عزیز در ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان به صراحت ذکر شده که قیمت جدید باید قیمت کامل اجرای آن کار مشخص در محل اجرای عملیات باشد یعنی تمام هزینه ها و صعوبت ها و کاهش راندمان ها و … در قیمت دیده شود ، بنابراین تنها هزینه هایی که باقی می ماند هزینه بالاسری (سود پیمانکار نیز درآن گنجانده شده) و هزینه تجهیز است
   در همین بند شرایط عمومی اعلام می دارد که به قیمت جدید فقط ضریب بالاسری تعلق می گیرد و در مقدمه فصل تجهیز فهارس بها تنها عامل تغییر دهنده تجهیز کارگاه ، قیمت جدید معرفی شده است . بطور خلاصه کل هزینه های مستقیم اجرای کامل کار با اعمال ضریب بالاسری و هزینه تجهیز به پیمانکار قابل پرداخت است.

 4. سلام
  میخوام صورت وضعیت موقت آهن بنویسم . تاریخ قراردادم اوایل خرداد ۹۱ و پیشنهاد قیمتم اواخر اردیبهشت ۹۱ بوده و خرید آهن آلاتم برج ۴ تا ۷ سال ۹۱ بوده . طبق بخشنامه صفحه اول مابه التفاوت آهن ۹۱ میتوانم ۹۰درصد موقت بگیرم که نیاز به قیمت بورس آهن آلات برج ۲ تا ۷ سال ۹۱ دارم . از کجا باید پیدا کنم ؟

 5. سلام.. لطفا نقشه معماری ساختمان ۳طبقه که همکف کلا مغازه تجاری رو ب خیابان و طبقه اول و دوم بصورت ۴ واحد در هر طبقه باشد.در ضمن پارکینگ بصورت رو باز از پشت اجرا بشه..زمین در ابعاد ۵۳۰مترمربع۱۹*۲۸ میباشد ک بصورت ۲نبش ک عرض ۲۸متری بر خیابان اصلی و طول ۱۹ متری وصل ب کوچه ۸متری میباشد…اگه دارید بذارید یا ب ایمیل ارسال کنید..با تشکر

 6. سلام
  آیا در تعیین قیمتهای ردیفهای ستاره دار(هنگام تهیه برآورد) و آیتمهای قیمت جدید (ابلاغ حین اجرای کار) اعمال تعدیل معکوس الزامی است. تشکر

 7. مطالت این سایت برای مهندسین جوان بسیار مفید است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 7 = بیست یک

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>