نحوه ارائه تجریه بها با پیشنهاد قیمت

دستور العمل نحوه ارائه تجریه بها با پیشنهاد قیمت توسط پیمانکاران

Analizvapishnahad

پیوست بخشنامه شماره 4951/54- 5453/102 مورخ 77/09/09

ازآنجا که پیمانکاران باید قیمت پیشنهادی خود را برای انعقاد  قرارداد ، با توجه به این نوع  کار ، محل اجراء ، نرخ های متعارف روز و سایر شرایط موثر در قیمت تهیه و تسلیم نمایند و از طرفی ملاک انتخاب پیمانکار از طرف کارفرما ، در نظر گرفتن قیمتهای معقول و منطقی از این طریق تجزیه بهای توجیهی است ، این دستور العمل تهیه شده تا با توجه به نکات مندرج در آن نسبت به تکمیل جدول های پیوست از طرف مهندسان مشاور و پیمانکاران اقدام شود .

1- مهندسان مشاور ، یا واحدهایی که مسولیت تهیه اسناد مناقصه را به عهده دارند پس از درج مقادیر کار در فهرست بها و برآورد هزینه اجرا، اطلاعات مربوط به برآورد را در جدول های 1 تا 4 پیوست این دستور العمل در محل های پیش بینی شده به ترتیب زیر درج نمایند :

1-1- ابتدا ردیف های فهرست بها یا فهرست بهای مورد عمل در برآورد هزینه اجرای کار ، به صورت مجموعه ای به ترتیب نزولی بهای کل ردیف با احتساب ضرایب فهرست بها به جزء ضریب بالاسری و هزینه تجهیز و برچیدن کارگاه ، در جدول 1 مرتب می شود .

یادآوری :بهای کل ردیف هایی که برای اجرای کامل یک قلم از کار به یکدیگر وابسته هستند ، مانند ردیفهای اضافه بها ، باید با بهای کل ردیف های اصلی جمع و با شماره و شرح ردیف ، در جدول 1 وارد شوند .

1-1-1- از جدول یا شده ردیف هایی که به ترتیب دارای بالاترین بهای کل هستند تعدادی انتخاب می شوند که در مجموع ، حداقل 65 درصد مبلغ برآورد هزینه اجرای کار کورد نظر را شامل می شوند .

1-1-2- ردیف های انتخاب شده به شرح بند ( 1-1-1 ) به تفکیک رشته ( فهرست بها ) ترتیب فصل و ردیف در جدول 2 درج می شوند .

1-2-اطلاعات مربوط به فصل های مورد عمل در برآورد ، توسط مهندس مشاور و اطلاعات متناظر مربوط به پیشنهاد ، توسط پیمانکار ( با توجه به توضیح زیر جداول ) به تفکیک در جدول 3 درج می شود .

تبصره ) تعداد ردیفهایی مه باید از طرف پیمانکار برای آنها تجزیه بها تهیه شود ، در ستون نهم جدول 3 از از طرف مهندس مشاور با توجه به اهمیت ردیف از نظر مبلغ آن در جدول 2 مشخص شده تعیین می شود و پیمانکار یاید برای آن تعداد ردیف در هر فصل که ار نظر بهای کل ردیف بالاترین رقم را دارند طبق بند 1-4 این دستور العمل تجریه بها تهیه نمایند ، تعداد این ردیفها حداکثر 40 است .

1-3- با استفاده از اطلاعات درج شده در جدول 3 ، جدول 4 متناسبا توسط مهندسان مشاور و پیمانکار تکمیل می گردد

1-4- برای تکمیل جدول 5 باید نکات زیر رعایت شود :

1-4-1- در ستون یهای واحد در قسمت مصالح ، نرخ مصالح در محل تامین آن درج می شود .

1-4-2- در قسمت حمل ، هزینه های بارگیری مصالح ، حمل از تامین تا انبار کارگاه و بار اندازی درج می شود در مورد مصالحی که مشمول پرداخت هزینه حمل مازاد هستند و این ردیف در فصل دیگری قراردارد هزینه حمل مازاد ، در این قسمت وارد نشده ، و در جدول 5 دیگری به طور جداگانه در ج خواهد گردید .

2- پیمانکاران باید برای ردیفهایی که در جدول 2 تعیین شده است . تجریه بهاتی اقلام کار را به روشی برای تهیه پیشنهاد قیمت خود به کار برده اند به شرح جدول 5 تهیه نمایند در صورتی که پیمانکار در تجزیه بهای خود ، یک ردیف تجریه بها ، برای مجموعه ای از چند ردیف یک فصل تهیه نموده باشد ، درج آن درجدول 5 به شرط آنکه شماره ردیفهای معادل آن از جداول 2، در محلی که در جداول 5 پیش بینی شده است درج شود ، بلامانع است اگر پیمانکار در روش تجزیه قیمت خود ، برای اقلامی از کار ، از نرخ های رایج کارگاهها برای هزینه تمام شده دستمزد یا ماشین آلات استفاده نماید ، انعکاس مبلغ جمع نیروی انسانی و جمع ماشین آلات در محل مربوط در جدول 5 کافی است و نیازی به درج مقدار و بهای هر یک از عوامل نیروی انسانی یا ماشین آلات به تقکیک نیست ، ولی در مورد مصالح و حمل ، در تفکیکی و اقلام ضروری است.

3- جدولهای تکمیل شده 2 تا 5 را باید به پیمانکار پیشنهاد دهنده مهر و امضاء کند و برای تسلیم به دستگاه اجرایی ، در پاکت « ب »  اسناد  مناقصه قراردهد پیشنهادهای فاقد جدولهای تکمیل شده ، مردود شناخته می شوند .

4- تعیین برنده مناقصه بر مبنای آئین نامه تعیین برنده مناقصه و اصلاحات بعدی آن خواهد بود

و کمیسون مناقصه ، در اجرای ماده 8 آیین نامه تعیین برنده مناقصه از مدارک موضوع این دستور العمل ، برای تعیین مناسبترین پیشنهاد استفاده می نماید .

5- در مواردی که تصویب پیشنهاد قیمت به عهده مراجعی از قبیل شورای فنی استانها می باشد ، باید مدارک موضوع این دستور العمل برای کارهای مشمول ، ضمیمه درخواست دستگاه اجرایی ، برای مراجع یاد شده ، ارسال شود .

6- اسناد مدارک این دستور العمل ، قابل استناد در پیمانها نیست و درج آنها در اسناد مدارک پیمانها مجاز نمی باشد .

7- در کارهایی دارای قیمت پایه هستند ، دستگاه اجرایی نتایج درج شده در جدول های پیوست این دستور العمل را در مورد پیشنهادی که مناسب تشخیص می هد به دفتر امور فنی و تدوین معیارهای سازمان برنامه و بودجه ارسال می نماید .

8- این دستور العمل در کارهای زیر کاربرد دارد

8-1 کارهایی که دارای فهرست بهای واحد پایه هستند

8-2 کارهایی که فهرست بهای واحد پایه ندارند و فهرست بهای واحد تهیه شده برای آنها ، مشابه فهرستهای پایه دارای فصل بندی است .

9- اجرای این دستور العمل برای کارهایی که به روش ترک مناقصه ارجاع می شوند نیز الزامی است.

دانلود بخشنامه 4951-54-5453-102

لازم به ذکر است جداول بخشنامه فوق بصورت نرم افزار طراحی شده و از طریق فروشگاه سایت ارائه شده است جهت آشنایی با برنامه ها به لینک زیر مراجعه کنید.

معرفی نرم افزارهای گروه آنالیز و پیشنهاد قیمت دانا


برچسپ ها :

2 نظر

 • hossein civil

  با سپاس از زحمات شما
  صمیمانه ارزو دارم من هم بتوانم به سایت شما خدمتی کنم
  و اما خواهشی دارم
  نسبت به مسایل دفتر فنی و امور مورد انجام در این قسمت نمونه کارهایی در سایت به آموزشی و رایکان قرار دهید تا ما هم با این همور آشنایی پیدا کنیم

 • قبادی مهر

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من احتیاج دارم ک مسائل فنی ک این جا توضیح دادید رو به صورت کامل و روان یاد بگیرم پیشنهادتون برای من چی هستش؟
  و می خواستم اگر ممکن باشه بتونم باهاتون مکاتبه انجام بدم ممنونم

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.